Född
9 juli 1819
i Skureå, Sidensjö (Y).
|
Kristina Katarina Olofsdotter.
Född 9 juli 1819 i Skureå, Sidensjö (Y). |
F
Olof Olofsson.
Född 1 september 1796 i Västerbillsjö, Själevad (Y). Död 11 oktober 1873 i Överå, Sidensjö (Y). Torpare i Skureå, Sidensjö (Y). Torpare i Överå, Sidensjö (Y). |
FF
Olof Jonsson.
Född 7 januari 1775 i Nybyn 2, Sidensjö (Y). Död 27 juni 1828 i Nolås, Sidensjö (Y). Torpare i Västerbillsjö, Själevad (Y). Torpare i Nolås, Sidensjö (Y). |
FFF
Jonas Olofsson.
Född 23 april 1749 i Nybyn, Sidensjö (Y). Död 29 september 1810 i Bryngeström, Nätra (Y). Torpare i Blåvik, Nätra (Y). Sågkarl i Bryngeström, Nätra (Y). |
FFFF
Olof Johansson.
Född 6 december 1713 i Nybyn 2:2, Sidensjö (Y). Död 28 juni 1794 i Nybyn 2:5, Sidensjö (Y). Bonde mellan 1742 och 1750 i Nybyn 2:2, Sidensjö (Y) 1 . Bonde mellan 1751 och 1781 i Nybyn 2:5, Sidensjö (Y) 1 . |
FFFM
Sara Johansdotter.
Född 23 januari 1715 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y). Död 6 januari 1783 i Nybyn 2:5, Sidensjö (Y). Bondhustru |
||||
FFM
Beata Israelsdotter.
Född 15 december 1749 i Mosjö 1:3, Skorped (Y). Död 13 januari 1827 i Bryngeström, Nätra (Y). Torpar/Sågkarlshustru |
FFMF
Israel Jakobsson.
Född 19 januari 1721 i Mosjö 4:1, Skorped (Y). Död 4 augusti 1770 i Mosjö 1:3, Skorped (Y). Bonde mellan 1747 och 1770 i Mosjö 1:3, Skorped (Y) 2 . |
|||
FFMM
Elisabet Hansdotter.
Född 21 augusti 1725 i Ås 1:1, Sidensjö (Y). Död .. november 1764 i Mosjö 1:3, Skorped (Y). Bondhustru |
||||
FM
Brita Jonsdotter.
Född 16 oktober 1772 i Nr 133 Mård, 35:e rotan, Flärke, Själevad (Y). Död 6 juni 1852 i Nolås, Sidensjö (Y). Torparhustru |
FMF
Jonas Persson Mård.
Född 16 oktober 1750 i Nr 108 Hurtig, 10:e rotan, Själevad (Y). Död 5 oktober 1789 i Nr 133 Mård, 35:e rotan, Flärke, Själevad (Y). Båtsman mellan 25 januari 1775 och 5 oktober 1789 i Nr 133 Mård, 35:e rotan, Flärke, Själevad (Y) 3 4 5 . |
FMFF
Per Jonsson Hurtig.
Född 24 december 1727 i Österalnäs 5, Själevad (Y). Död 23 februari 1760 i Pommern, Tyskland 6 . Fördubblings Båtsman mellan 19 januari 1749 och 23 februari 1760 i Nr 108 Hurtig, 10:e rotan, Själevad (Y) 7 8 9 6 . |
||
FMFM
Brita Henriksdotter.
Född 6 juli 1722 i Billsta 3, Själevad (Y) 10 . Död 6 augusti 1786 i Flärke, Själevad (Y). Bondhustru |
||||
FMM
Karin Eriksdotter.
Född 17 december 1738 i Österbillsjö 1, Själevad (Y) 10 . Död före 1786 i Nr 133 Mård, 35:e rotan, Flärke, Själevad (Y). Båtsmanshustru |
FMMF
Erik Persson.
Född 3 februari 1707 i Österbillsjö 1, Själevad (Y) 10 . Död 28 februari 1773 i Österbillsjö 1, Själevad (Y) 10 . Bonde ägare 1735 i Österbillsjö 1, Själevad (Y). |
|||
FMMM
Karin Jansdotter.
Född 20 oktober 1695 i Lövsjö 1, Själevad (Y) 10 . Död 5 januari 1756 i Österbillsjö 1, Själevad (Y) 10 . Bondhustru |
||||
M
Brita Kristina Eriksdotter Sjöblom.
Född 30 september 1787 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y). Död 20 november 1827 i Skureå, Sidensjö (Y). |
||||
Hittar du felaktigheter är jag tacksam att få höra dem så att jag kan rätta till dem.
Framställd 18 december 2023 av Jens Lindström med hjälp av Disgen version 2023.
Startsida.